GET Stock QuotesNews18 APP
News18 English
Powered by cricketnext logo
»
12-min read

Read: The full list of Lok Sabha MPs

Narendra Modi-led Bharatiya Janata Party (BJP) has swept the Lok Sabha elections.

http://sagarikaghose

Updated:May 17, 2014, 6:12 PM IST
facebookTwittergoogleskypewhatsapp
Read: The full list of Lok Sabha MPs
Narendra Modi-led Bharatiya Janata Party (BJP) has swept the Lok Sabha elections.
Loading...

New Delhi: Narendra Modi-led Bharatiya Janata Party (BJP) has swept the Lok Sabha elections. The saffron party won a clear majority, sweeping 282 of 543 seats, ten seats more than the halfway mark required to form government.

The party's coalition, the National Democratic Alliance (NDA), won 336 seats. This was the first time since 1984 that a decisive mandate had been handed to a single party and in BJP president Rajnath Singh's own words, the BJP became the first party to emerge as the single largest party to form a government, after the Congress.

Below is a list of all the 543 MPs who are going to sit in Parliament and decide the future course of the country:

The complete list of MPs after 16th General Elections:

Andaman & Nicobar Islands

Andaman & Nicobar Islands- Bishnu Pada Ray (BJP)

Arunachal Pradesh

Arunachal East - Ninong Ering (Congress)

Andhra Pradesh

Nagarkurnool- Yellaiah Nandi (Congress)
Nalgonda- Gutha Sukhender Reddy (Congress)
Adilabad- Godam Nagesh (TRS)
Bhongir- Dr Boora Narsaiah Goud (TRS)
Chelvella- Konda Vishweshwar Reddy (TRS)
Karimnagar- Vinod Kumar Boinapally (TRS)
Mahabubabad- Prof. Azmeera Seetaram Naik (TRS)
Mahbubnagar- Ap Jithender Reddy (TRS)
Medak- Kalvakuntla Chandrasekhar Rao (TRS)
Nizamabad- Kalvakuntla Kavitha (TRS)
Peddapalle- Balka Suman (TRS)
Warangal- Kadiyam Srihari (TRS)
Zahirabad- B B Patil (TRS)
Aruku- Kothapalli Geetha (YSRCP)
Kurnool- Butta Renuka (YSRCP)
Nandyal- S P Y Reddy (YSRCP)
Nellore- Mekapati Rajamohan Reddy (YSRCP)
Ongole- Y V Subba Reddy (YSRCP)
Rajampet- P V Midhun Reddy (YSRCP)
Tirupati- Varaprasad Rao Velagapalli (YSRCP)
Amalapuram- Dr Pandula Ravindra Babu (TDP)
Anakapalli- Muttamsetti Srinivasa Rao (TDP)
Anantapur- J C Divakar Reddi (TDP)
Bapatla- Malyadri Sriram (TDP)
Chittoor- Naramalli Sivaprasad (TDP)
Eluru- Maganti Venkateswara Rao (TDP)
Guntur- Jayadev Galla (TDP)
Hindupur- Kristappa Nimmala (TDP)
Kakinada- Thota Narasimham (TDP)
Machilipatnam- Konakalla Narayana Rao (TDP)
Malkajgiri- Ch Malla Reddy (TDP)
Narasaraopet- Sambasiva Rao Rayapati (TDP)
Rajahmundry- Murali Mohan Maganti (TDP)
Srikakulam- Rammohan Naidu Kinjarapu (TDP)
Vijayawada- Kesineni Srinivas (TDP)
Vizianagaram- Ashok Gajapathi Raju Pusapati (TDP)

Arunachal Pradesh

Arunachal East - Ninong Ering

Assam

Autonomous District - Biren Singh Engti Kaliabor - Gourav Gogoi Silchar - Sushmita Dev
Barpeta- Siraj Uddin Ajmal (AIUDF)
Dhubri- Badruddin Ajmal (AIUDF)
Karimganj- Radheshyam Biswas (AIUDF)

Bihar
Arrah- Raj Kumar Singh (BJP)
Aurangabad- Sushil Kumar Singh (BJP)
Begusarai- Bhola Singh (BJP)
Buxar- Ashwini Kumar Choubey (BJP)
Gaya- Hari Manjhi (BJP)
Madhubani- Hukm Deo Narayan Yadav (BJP)
Maharajganj- Janardan Singh "Sigriwal" (BJP)
Nawada- Giriraj Singh (BJP)
Paschim Champaran- Dr Sanjay Jaiswal (BJP) Purvi Champaran- Radha Mohan Singh (BJP)
Sasaram- Chhedi Paswan (BJP)
Sheohar- Rama Devi (BJP)
Siwan- Om Prakash Yadav (BJP)
Valmiki Nagar- Satish Chandra Dubey (BJP)
Kishanganj - Mohammad Asrarul Haque (Congress)
Supaul - Ranjeet Ranjan (Congress)
Katihar- Tariq Anwar (NCP)
Nalanda- Kaushlendra Kumar (JDU)
Purnia- Santosh Kumar (JDU)
Araria- Tasleem Uddin (RJD)
Banka- Jai Prakash Narayan Yadav (RJD)
Bhagalpur- Shailesh Kumar Urph Bulo Mandal (RJD)
Madhepura- Rajesh Ranjan @ Pappu Yadav (RJD)
Hajipur- Ramvilas Paswan (LJP)
Jamui- Chirag Kumar Paswan (LJP)
Khagaria- Choudhary Mahboob Ali Kaiser (LJP)
Munger- Veena Devi (LJP)
Samastipur- Ram Chandra Paswan (LJP)
Vaishali- Rama Kishore Singh (LJP)

Chandigarh

Chandigarh- Kher Kirron Anupam (BJP)

Chhattisgarh

Bastar- Dinesh Kashyap (BJP)
Bilaspur- Lakhan Lal Sahu (BJP)
Janjgir-champa- Kamla Patle (BJP)
Kanker- Vikram Dev Usendi (BJP)
Raigarh- Vishnu Deo Sai (BJP)
Rajnandgaon- Abhishek Singh (BJP)
Durg - Tamradhwaj Sahu (Congress)

Dadra & Nagar Haveli

Dadar & Nagar Haveli- Patel Natubhai Gomanbhai (BJP)

Daman & Diu

Daman & Diu- Patel Lalubhai Babubhai (BJP)

Goa

North Goa- Shripad Yesso Naik (BJP)
South Goa- Adv. Narendra Keshav Sawaikar (BJP)

Gujarat

Ahmedabad West- Dr. Kirit P Solanki (BJP)
Amreli- Kachhadiya Naranbhai Bhikhabhai (BJP)
Anand- Dilip Patel (BJP)
Banaskantha- Chaudhary Haribhai Parthibhai (BJP)
Bharuch- Vasava Mansukhbhai Dhanjibhai (BJP)
Bhavnagar- Dr. Bharatiben Dhirubhai Shiyal (BJP) Chhota Udaipur- Ramsinh Rathwa (BJP)
Dahod- Jasvantsinh Sumanbhai Bhabhor (BJP)
Gandhinagar- LK Advani (BJP)
Jamnagar- Poonamben Hematbhai Maadam (BJP)
Junagadh- Chudasama Rajeshbhai Naranbhai (BJP)
Kachchh- Chavda Vinod Lakhamashi (BJP)
Kheda- Chauhan Devusinh Jesingbhai (BJP)
Mahesana- Patel Jayshreeben Kanubhai (BJP)
Navsari- C R Patil (BJP)
Panchmahal- Chauhan Prabhatsinh Pratapsinh (BJP)
Patan- Liladharbhai Khodaji Vaghela (BJP)
Porbandar- Radadiya Vithalbhai Hansrajbhai (BJP)
Rajkot- Kundariya Mohanbhai Kalyanjibhai (BJP)
Sabarkantha- Rathod Dipsinh Shankarsinh (BJP)
Surat- Darshana Vikram Jardosh (BJP)
Surendranagar- Fatepara Devajibhai Govindbhai (BJP)
Vadodara- Narendra Modi (BJP)
Valsad- Dr K C Patel (BJP)

Haryana

Ambala- Rattan Lal Kataria (BJP)
Bhiwani- Mahendragarh Dharambir (BJP)
Faridabad- Krishan Pal (BJP)
Gurgaon- Inderjit Singh Rao (BJP)
Karnal- Ashwini Kumar (BJP)
Kurukshetra- Raj Kumar Saini (BJP)
Sonipat- Ramesh Chander (BJP)
Rohtak - Deepender Singh Hooda (Congress)
Hisar- Dushyant Chautala (INLD)
Sirsa- Charanjeet Singh Rori (INLD)

Himachal Pradesh

Hamirpur- Anurag Singh Thakur (BJP)
Kangra- Shanta Kumar (BJP)
Mandi- Ram Swaroop Sharma (BJP)
Shimla- Virender Kashyap (BJP)

Jammu & Kashmir

Jammu- Jugal Kishore (BJP)
Ladakh- Thupstan Chhewang (BJP)
Udhampur- Dr Jitendra Singh (BJP)
Anantnag- Mehbooba Mufti (JKPDP)
Baramulla- Muzaffar Hussain Baig (JKPDP)
Srinagar- Tariq Hameed Karra (JKPDP)

Jharkhand

Dhanbad- Pashupati Nath Singh (BJP)
Giridih- Ravindra Kumar Pandey (BJP)
Godda- Nishikant Dubey (BJP)
Hazaribagh- Jayant Sinha (BJP)
Jamshedpur- Bidyut Baran Mahato (BJP)
Khunti- Karia Munda (BJP)
Lohardaga- Sudarshan Bhagat (BJP)
Ranchi- Ram Tahal Choudhary (BJP)
Singhbhum- Laxman Giluwa (BJP)
Dumka- Shibu Soren (JMM)
Rajmahal- Vijay Kumar Hansdak (JMM)

Karnataka

Bagalkot- Gaddigoudar Parvtagouda Chandanagouda (BJP) Bangalore Central- P C Mohan (BJP) Bangalore North- D V Sadananda Gowda (BJP)
Belgaum- Angadi Suresh Channabasappa (BJP)
Bellary- B Sreeramulu (BJP)
Bijapur- Ramesh Jigajinagi (BJP)
Dakshina Kannada- Nalin Kumar Kateel (BJP)
Davanagere- G M Siddeshwara (BJP)
Dharwad- Pralhad Joshi (BJP)
Haveri- Udasi Shivakumar Channabasappa (BJP)
Koppal- Karadi Sanganna Amarappa (BJP)
Mysore- Prathap Simha (BJP)
Shimoga- B S Yeddyurappa (BJP)
Udupi Chikmagalur- Shobha Karandlaje (BJP) Uttara Kannada- Anantkumar Hegde (BJP) Bangalore Rural - DK Suresh (Congress)
Chamarajanagar - R Dhruvanarayana (Congress)
Chikkballapur - M Veerappa Moily (Congress)
Chikkodi- Prakash Babanna Hukkeri (Congress)
Chitradurga- BN Chandrappa (Congress)
Gulbarga- Mallikarjun Kharge (Congress)
Kolar- KH Muniyappa (Congress)
Raichur- BV Nayak (Congress)
Tumkur- Muddahanumegowda SP (Congress)
Hassan HD Devegowda (JDS)
Mandya CS Puttaraju (JDS)

Kerala

Alappuzha - KC Venugopal (Congress)
Ernakulam - Prof KV Thomas (Congress)
Kozhikode - MK Raghavan (Congress)
Mavelikkara- Kodikunnil Suresh (Congress)
Pathanamthitta- Anto Antony (Congress)
Thiruvananthapuram- Dr Shashi Tharoor (Congress)
Vadakara- Mullappally Ramachandran (Congress)
Wayanad- MI Shanavas (Congress)
Thrissur- C N Jayadevan (CPI)
Alathur- P K Biju (CPM)
Attingal- Dr A Sampath (CPM)
Kasaragod- P Karunakaran (CPM)
Palakkad- M B Rajesh (CPM)
Kollam- NK Premachandran (RSP)
Kottayam- Jose K Mani (KCM)
Malappuram- E Ahamed (IUML)
Ponnani- E T Mohammed Basheer (IUML)

Lakshadweep

Lakshadweep- Mohammed Faizal P P (NCP)

Madhya Pradesh

Balaghat- Bodhsingh Bhagat (BJP)
Betul- Jyoti Dhurve (BJP)
Bhind- Dr Bhagirath Prasad (BJP)
Damoh- Prahalad Singh Patel (BJP)
Dewas- Manohar Untwal (BJP)
Dhar- Savitri Thakur (BJP)
Gwalior- Narendra Singh Tomar (BJP)
Hoshangabad- Uday Pratap Singh (BJP)
Indore- Sumitra Mahajan (Tai) (BJP)
Jabalpur- Rakesh Singh (BJP)
Khajuraho- Nagendra Singh (BJP)
Khandwa- Nandkumar Singh Chouhan (BJP)
Khargone- Subhash Patel (BJP)
Mandla- Faggan Singh Kulaste (BJP)
Mandsour- Sudhir Gupta (BJP)
Morena- Anoop Mishra (BJP)
Rajgarh- Rodmal Nagar (BJP)
Ratlam- Dileepsingh Bhuria (BJP)
Rewa- Janardan Mishra (BJP)
Sagar- Laxmi Narayan Yadav (BJP)
Satna- Ganesh Singh (BJP)
Shahdol- Dalpat Singh Paraste (BJP)
Sidhi- Riti Pathak (BJP)
Tikamgarh- Dr Virendra Kumar (BJP)
Ujjain- Prof Chintamani Malviya (BJP)
Vidisha- Sushma Swaraj (BJP)
Chhindwara- Kamal Nath (Congress)
Guna- Jyotiraditya M Scindia (Congress)

Maharashtra

Ahmadnagar- Gandhi Dilipkumar Mansukhlal (BJP)
Akola- Dhotre Sanjay Shamrao (BJP)
Bhiwandi- Kapil Moreshwar Patil (BJP)
Chandrapur- Ahir Hansraj Gangaram (BJP)
Dhule- Dr Bhamre Subhash Ramrao(BJP)
Dindori- Chavan Harishchandra Deoram (BJP)
Gadchiroli-chimur- Ashok Mahadeorao Nete (BJP)
Jalgaon- A T Nana Patil (BJP)
Jalna- Danve Raosaheb Dadarao (BJP)
Latur- Dr Sunil Baliram Gaikwad (BJP)
Mumbai North- Gopal Chinayya Shetty (BJP) Mumbai North Central- Poonam Mahajan Alias Poonam (BJP) Nagpur Gadkari- Nitin Jairam (BJP)
Nandurbar- Dr Gavit Heena Vaijaykumar (BJP)
Raver- Khadase Raksha Nikhil (BJP)
Sangli- Sanjaykaka Patil (BJP)
Hingoli - Rajeev Shankarrao Satav (Congress)
Nanded - Ashok Shankarrao Chavan (Congress)
Baramati- Supriya Sule (NCP)
Kolhapur- Dhananjay Bhimrao Mahadik (NCP)
Madha- Mohite Patil Vijaysinh Shankarrao (NCP)
Satara- Shrimant Chh Udayanraje Pratapsinha Bhonsale (NCP)
Amravati- Adsul Anandrao Vithoba (SS)
Aurangabad- Chandrakant Bhaurao Khaire (SS)
Buldhana- Jadhav Prataprao Ganpatrao (SS)
Kalyan- Dr Shrikant Eknath Shinde (SS)
Maval- Appa Alias Shrirang Chandu Barne (SS) Mumbai South- Arvind Sawant (SS) Mumbai North West- Gajanan Chandrakant Kirtikar (SS) Mumbai South Central- Rahul Ramesh Shewale (SS)
Nashik- Godse Hemant Tukaram (SS)
Parbhani- Jadhav Sanjay (SS)
Raigad- Anant Geete (SS)
Ramtek- Krupal Balaji Tumane (SS)
Ratnagiri Sindhudurg- Vinayak Bhaurao Raut (SS)
Shirdi- Lokhande Sadashiv Kisan (SS)
Shirur- Adhalrao Shivaji Dattatrey (SS)
Thane- Vichare Rajan Baburao (SS)
Yavatmal Washim- Gawali Bhavana Pundlikrao (SS)

Manipur

Inner Manipur- Dr Thokchom Meinya (Congress)
Outer Manipur- Thangso Baite (Congress)

Meghalaya

Shillong - Vincent H Pala (Congress)
Tura- Purno Agitok Sangma (NPP)

Mizoram

Mizoram - CL Ruala (Congress)

NCT Of Delhi

East Delhi- Maheish Girri (BJP)
New Delhi- Meenakashi Lekhi (BJP)
North East Delhi- Manoj Tiwari (BJP)
North West Delhi- Udit Raj (BJP)
South Delhi- Ramesh Bidhuri (BJP)
West Delhi- Parvesh Sahib Singh Verma (BJP)

Nagaland

Nagaland- Neiphiu Rio (NPF)

Odisha

Aska- Ladu Kishore Swain (BJD)
Balasore- Rabindra Kumar Jena (BJD)
Bargarh- Prabhas Kumar Singh (BJD)
Berhampur- Sidhant Mohapatra (BJD)
Bhadrak- Arjun Charan Sethi (BJD)
Bhubaneswar- Prasanna Kumar Patasani (BJD)
Bolangir- Kalikesh Narayan Singh Deo (BJD)
Cuttack- Bhartruhari Mahatab (BJD)
Dhenkanal- Tathagata Satpathy (BJD)
Jagatsinghpur- Kulamani Samal (BJD)
Jajpur- Rita Tarai (BJD)
Kalahandi- Arka Keshari Deo (BJD)
Kandhamal- Hemendra Chandra Singh (BJD)
Kendrapara- Baijayant Panda (BJD)
Keonjhar- Sakuntala Laguri (BJD)
Koraput- Jhina Hikaka (BJD)
Mayurbhanj- Rama Chandra Hansdah (BJD)
Nabarangpur- Balabhadra Majhi (BJD)
Puri- Pinaki Misra (BJD)
Sambalpur- Nagendra Kumar Pradhan (BJD)

Punjab

Gurdaspur- Vinod Khanna (BJP)
Hoshiarpur- Vijay Sampla (BJP)
Amritsar - Captain Amarinder Singh (Congress)
Jalandhar - Santokh Singh Chaudhary (Congress)
Ludhiana - Ravneet Singh Bittu (Congress)
Faridkot- Prof Sadhu Singh (AAP)
Fatehgarh Sahib- Harinder Singh Khalsa (AAP)
Patiala- Dr Dharam Vira Gandhi (AAP)
Sangrur- Bhagwant Mann (AAP)
Anandpur Sahib- Prem Singh Chandumajra (SAD)
Bathinda- Harsimrat Kaur Badal (SAD)
Firozpur- Sher Singh Ghubaya (SAD)
Khadoor Sahib- Ranjit Singh Brahmpura (SAD)

Puducherry

Puducherry- R RADHAKRISHNAN (AINRC)

Rajasthan

Ajmer- Sanwar Lal Jat (BJP)
Alwar- Chand Nath (BJP)
Banswara- Manshankar Ninama (BJP)
Barmer- Col Sona Ram (BJP)
Bharatpur- Bahadur Singh (BJP)
Bhilwara- Subhash Baheria (BJP)
Bikaner- Arjun Ram Meghwal (BJP)
Chittorgarh- Chandra Prakash Joshi (BJP)
Churu- Rahul Kaswan (BJP)
Dausa- Harish Chandra Meena (BJP)
Ganganagar- Nihalchand (BJP)
Jaipur- Ramcharan Bohara (BJP)
Jaipur Rural- Rajyavardhan Singh Rathore (BJP)
Jalore- Devji Patel (BJP)
Jhalawar-baran- Dushyant Singh (BJP)
Jhunjhunu- Santosh Ahlawat (BJP)
Jodhpur- Gajendrasingh Shekhawat (BJP)
Karauli-dholpur- Manoj Rajoria (BJP)
Kota- Om Birla (BJP)
Nagaur- C R Choudhary (BJP)
Pali- P P Choudhary (BJP)
Rajsamand- Hariom Singh Rathore (BJP)
Sikar- Sumedhanand Saraswati (BJP)
Tonk-sawai Madhopur- Sukhbir Singh Jaunapuria (BJP)
Udaipur- Arjunlal Meena (BJP)

Sikkim

Sikkim- Prem Das Rai (SDF)

Tamil Nadu

Arakkonam- Hari G (AIADMK)
Arani- V Elumalai (AIADMK)
Chennai Central- S R Vijayakumar (AIADMK) Chennai North- Venkatesh Babu T G (AIADMK) Chennai South- Dr J Jayavardhan (AIADMK)
Chidambaram- Chandrakasi M (AIADMK)
Coimbatore- Nagarajan P (AIADMK)
Cuddalore- Arunmozhithevan A (AIADMK)
Dindigul- Udhaya Kumar M (AIADMK)
Erode- Selvakumara Chinnayan S (AIADMK)
Kallakurichi- Kamaraj K (AIADMK)
Kancheepuram- Maragatham K (AIADMK)
Karur- Thambidurai M (AIADMK)
Krishnagiri- Ashok Kumar K (AIADMK)
Madurai- R Gopalakrishnan (AIADMK)
Mayiladuthurai- Bharathi Mohan R K (AIADMK)
Nagapattinam- Gopal Dr K (AIADMK)
Namakkal- Sundaram P R (AIADMK)
Nilgiris- Gopalakrishnan C (AIADMK)
Perambalur- Marutharajaa R P (AIADMK)
Pollachi- Mahendran C (AIADMK)
Ramanathapuram- Anwhar Raajhaa A (AIADMK)
Salem- Pannerselvam V (AIADMK)
Sivaganga- Senthilnathan Pr (AIADMK)
Sriperumbudur- Ramachandran K N Thiru (AIADMK)
Tenkasi- Vasanthi M (AIADMK)
Thanjavur- Parasuraman K (AIADMK)
Theni- Parthipan R (AIADMK)
Thiruvallur- Venugopal P (AIADMK)
Thoothukkudi- Jeyasingh Thiyagaraj Natterjee J (AIADMK)
Tiruchirappalli- Kumar P (AIADMK)
Tirunelveli- Prabakaran K R P (AIADMK)
Tiruppur- V Sathyabama (AIADMK)
Tiruvannamalai- Vanaroja R (AIADMK)
Vellore- Senguttuvan B (AIADMK)
Viluppuram- Rajendran S (AIADMK)
Virudhunagar- Radhakrishnan T (AIADMK)
Dharmapuri- Anbumani Ramadoss (PMK)

Tripura

Tripura East- Jitendra Choudhury (CPM)
Tripura West- Sankar Prasad Datta (CPM)

Uttar Pradesh

Akbarpur- Devendra Singh (BJP)
Aligarh- Satish Kumar (BJP)
Amroha- Kanwar Singh Tanwar (BJP)
Aonla- Dharmendra Kumar (BJP)
Baghpat- Dr Satya Pal Singh (BJP)
Bahraich- Sadhvi Savitri Bai Foole (BJP)
Ballia- Bharat Singh (BJP)
Banda- Bhairon Prasad Mishra (BJP)
Bansgaon- Kamlesh Paswan (BJP)
Barabanki- Priyanka Singh Rawat (BJP)
Bareilly- Santosh Kumar Gangwar (BJP)
Basti- Harish Chandra Alias Harish Dwivedi (BJP)
Bijnor- Kunwar Bhartendra (BJP)
Bulandshahr- Bhola Singh (BJP)
Chandauli- Dr Mahendra Nath Pandey (BJP)
Deoria- Kalraj Mishra (BJP)
Dhaurahra- Rekha (BJP)
Domariyaganj- Jagdambika Pal (BJP)
Etah- Rajveer Singh (BJP)
Etawah- Ashok Kumar Doharey (BJP)
Ghaziabad- Vijay Kumar Singh (BJP)
Ghazipur- Manoj Sinha (BJP)
Ghosi- Harinarayan Rajbhar (BJP)
Gorakhpur- Adityanath (BJP)
Hamirpur- Kunwar Pushpendra Singh Chandel (BJP)
Hardoi- Anshul Verma (BJP)
Hathras- Rajesh Kumar Diwaker (BJP)
Jalaun- Bhanu Pratap Singh Verma (BJP)
Jaunpur- Krishna Pratap (BJP)
Jhansi- Uma Bharati (BJP)
Kairana- Hukum Singh (BJP)
Kanpur- Dr.Murli Manohar Joshi (BJP)
Kaushambi- Vinod Kumar Sonkar (BJP)
Kheri- Ajay Kumar (BJP)
Kushi Nagar- Rajesh Pandey Urf Guddu (BJP)
Machhlishahr- Ram Charitra Nishad (BJP)
Maharajganj- Pankaj (BJP)
Meerut- Rajendra Agarwal (BJP)
Misrikh- Anju Bala (BJP)
Moradabad- Kunwer Sarvesh Kumar (BJP)
Muzaffarnagar- Sanjeev Kumar Balyan (BJP)
Nagina- Yashwant Singh (BJP)
Phulpur- Keshav Prasad Maurya (BJP)
Pilibhit- Maneka Sanjay Gandhi (BJP)
Rampur- Dr Nepal Singh (BJP)
Robertsganj- Chhotelal (BJP)
Saharanpur- Raghav Lakhanpal(BJP)
Salempur- Ravindra Kushawaha (BJP)
Sambhal- Satyapal Singh (BJP)
Shahjahanpur- Krishna Raj (BJP)
Shrawasti- Daddan Mishra (BJP)
Sitapur- Rajesh Verma (BJP)
Sultanpur Feroze Varun Gandhi (BJP)
Unnao- Swami Sachchidanand Hari Sakshi (BJP)
Amethi- Rahul Gandhi (Congress)
Rae Bareli - Sonia Gandhi (Congress)
Azamgarh- Mulayam Singh Yadav (SP)
Badaun- Dharmendra Yadav (SP)
Firozabad- Akshay Yadav (SP)
Kannauj- Dimple Yadav (SP)
Mainpuri- Mulayam Singh Yadav (SP)

Uttarakhand

Almora- Ajay Tamta
Garhwal- Maj Gen (Retd.) Bhuwan Chandra Khandur (BJP)
Hardwar- Ramesh Pokhriyal Nishank (BJP)
Nainital-udhamsingh Nagar- Bhagat Singh Koshyari (BJP)
Tehri Garhwal Mala Rajya Laxmi Shah (BJP)

West Bangal

Asansol- Babul Supriya Baral (BJP)
Baharampur- Adhir Ranjan Chowdhury (Congress)
Jangipur- Abhijit Mukherjee (Congress)
Maldaha Dakshin- Abu Hasem Khan Chowdhury (Congress) Maldaha Uttar- Mausam Noor (Congress)
Alipurduars- Dasrath Tirkey (AITMC)
Arambagh- Aparupa Poddar (Afrin Ali) (AITMC)
Balurghat- Arpita Ghosh (AITMC)
Bangaon- Kapil Krishna Thakur (AITMC)
Bankura- Sreemati Dev Varma (Moon Moon Sen) (AITMC)
Barasat- Dr Kakali Ghoshdostidar (AITMC) Bardhaman Purba- Sunil Kumar Mondal (AITMC)
Barrackpore- Dinesh Trivedi (AITMC)
Basirhat- Idris Ali (AITMC)
Birbhum- Satabdi Roy (AITMC)
Bishnupur- Khan Saumitra (AITMC)
Bolpur- Anupam Hazra (AITMC)
Burdwan-durgapur- Dr Mamtaz Sanghamita (AITMC) Cooch Behar- Renuka Sinha (AITMC) Diamond Harbour- Abhishek Banerjee (AITMC) Dum Dum- Saugata Roy (AITMC)
Ghatal- Adhikari Deepak (Dev) (AITMC)
Hooghly- Dr Ratna De (Nag) (AITMC)
Howrah- Prasun Banerjee (AITMC)
Jadavpur- Sugata Bose (AITMC)
Jalpaiguri- Bijoy Chandra Barman (AITMC)
Jhargram- Uma Saren (AITMC)
Joynagar- Pratima Mondal (AITMC)
Kanthi- Adhikari Sisir Kumar (AITMC)
Kolkata Dakshin- Subrata Bakshi (AITMC)
Kolkata Uttar- Sudip Bandyopadhyay (AITMC)
Krishnanagar- Tapas Paul (AITMC)
Mathurapur- Choudhury Mohan Jatua (AITMC)
Medinipur- Sandhya Roy (AITMC)
Purulia- Dr Mriganka Mahato (AITMC)
Ranaghat- Tapas Mandal (AITMC)
Srerampur- Kalyan Banerjee (AITMC)
Tamluk- Adhikari Suvendu (AITMC)
Uluberia- Sultan Ahmed (AITMC)
Murshidabad- Badaruddoza Khan (CPM)
Raiganj- Md Salim (CPM)

Read full article
Loading...
Next Story
Next Story

Also Watch

facebookTwittergoogleskypewhatsapp

Live TV

Loading...
Loading...