GET Stock QuotesNews18 APP
News18 English
Powered by cricketnext logo
»
5-min read

65th National Film Awards: Complete List of Winners

Here's the complete list of winners.

News18.com

Updated:April 13, 2018, 1:59 PM IST
facebookTwittergoogleskypewhatsapp
65th National Film Awards: Complete List of Winners
The winners of 65th National Film Awards.
The 65th National Film Awards have been announced by the jury headed by renowned filmmaker Shekhar Kapur on Friday. Sridevi has been posthumously awarded the Best Actress award for Mom while Vinod Khanna has been conferred with Dada Saheb Phalke Award. Amit V Masurkar's Newton has bagged the Best Hindi Film while Pankaj Tripathi has received a special mention for his performance. Ganesh Acharya has won the award for Best Choreography for the song Goli Tu Lath maar in Toilet Ek Prem Katha. SS Rajamouli's Baahubali has won in two categories- Best Action Direction and Special Effects. Rima Das' Assamese film Village Rockstars has won the Best Feature Film.

The 10-membered panel, headed by Shekhar Kapur, comprised the likes of Kannada director P Sheshadri, screenwriter Imtiaz Hussain, actor Gautami Tadimalla and lyricist Mehboob among others. The Awards are administered by the government’s Directorate of Film Festivals.

Here's the complete list of winners.

BEST GUJARATI FILM: Dhh Producer: Amruta Parande Director: Manish Saini

BEST TELUGU FILM: Ghazi Producer: Prasad V. Potluri (Picture House Media Limited) (PVP Cinema) Director: Sankalp

BEST TAMIL FILM: To Let Producer: Prema Chezhian Director: Chezhiyan

BEST ASSAMESE FILM: Ishu Producer: Children's Film Society, India Director : Utpal Borpujari

BEST BENGALI FILM: Mayurakshi Producer: Firdausul Hasan Director : Atanu Ghosh

BEST HINDI FILM: Newton Producer: Amit V Masurkar Director : Manish Mundra

BEST KANNADA FILM: Hebbettu Ramakka Producer: Putta Raju .S.A Director: N.R Nanjunde Gowda

BEST MALAYALAM FILM: Thondimuthalum Driksakshiyum Producer: Sandip Senan Director: Dileesh Pothan

BEST MARATHI FILM: Kachcha Limbu Producer: Mandarr Bhaskar Devasthali Director: Prasad Oak

BEST ODIYA FILM: Hello Arsi Producer: Ajaya Routray Director: Sambit Mohanty

BEST TULU FILM: Paddayi Producer: Nithyananda Pai Director: Abhaya Simha

BEST JASARI FILM:SINJAR Producer: Shibu G Suseelan Director: Pampally

BEST LADAKHI FILM: Walking With The Wind Producer: Mahesh Mohan Director: Praveen Morchhale

BEST ACTION DIRECTION AWARD: Abbas Ali Moghul (Baahubali-The Conclusion)

BEST CHOREOGRAPHY: SONG: "Gori Tu Latth Maar", Ganesh Acharya, Toilet Ek Prem Katha

BEST SPECIAL EFFECTS- BAAHUBALI- The Conclusion

BEST ACTION DIRECTION AWARD: Abbas Ali Moghul (Baahubali-The Conclusion)

SPECIAL JURY AWARD: Nagarkirtan Producer: Sani Ghose Ray
Director: Sani Ghose Ray

BEST MUSIC DIRECTION a)Songs – AR RAHMAN- Kaatru Veliyidai
b)Background Music- A. R Rahman (MOM)

BEST MAKE-UP ARTIST: Ram Rajjak (Nagarkirtan)

BEST PRODUCTION DESIGN: Santhosh Raman (Take Off)

BEST SCREENPLAY i) Screenplay Writer (Original): Sajeev Pazhoor (Thondimuthalum Driksakshiyum)
ii) Screenplay Writer (Adapted): JAYARAJ (Bhayanakam)
iii) Dialogues : Sambit Mohanty (Hello Arsi)

BEST LYRICS: J M Prahalad Song: Muthuratna

BEST BACKGROUND SCORE- MOM, MANI RATNAM

BEST CINEMATOGRAPHY: Bhayanakam Cameraman: Nikhil S Praveen

BEST FEMALE PLAYBACK SINGER: Kaatru Veliyidai SONG: Sasha Sublime (VAAN)

BEST SUPPORTING ACTOR: Fahad Fazil (Thondimuthalum Driksakshiyum)

BEST SUPPORTING ACTRESS: Divya Dutta, Irada

BEST CHILD ARTIST: Bhanita Das (Village Rockstars)

BEST ACTOR: Riddhi Sen (NAGARKIRTAN)

BEST ACTRESS: Sridevi (MOM)

BEST DIRECTION: Director- Jayaraj (BHAYANAKAM)

BEST CHILDREN’S FILM: MHORKYA Producer: Kalyan Rajmogli Padal
Director : Amar Bharat Deokar

BEST FILM ON ENVIRONMENT CONSERVATION/ PRESERVATION: IRADA Producer: IRADA ENTERTAINMENT LLP D
irector: APARNAA SINGH

BEST FILM ON SOCIAL ISSUES: AALORUKKAM Producer: JOLLY LONAPPAN
Director : V C ABHILASH

NARGIS DUTT AWARD FOR BEST FEATURE FILM ON NATIONAL INTEGRATION: Dhappa Producer: Sumatilal Popatlal Shah
Director: Nipun Dharmadhikari

BEST POPULAR FILM PROVIDING WHOLESOME ENTERTAINMENT Baahubali - The Conclusion Producer: Prasad Devineni
Director: @ssrajamouli

INDIRA GANDHI AWARD FOR BEST DEBUT FILM OF A DIRECTOR: Sinjar Producer: SHIBU G SUSEELAN
Director : PAMPALLY

BEST MALE PLAYBACK SINGER: K.J Yesudas (Viswasapoorvam Mansoor) Song: Poy Maranja Kalam

BEST FEATURE FILM: Village Rockstars Producer: Rima Das
Director: Rima Das

DADASAHEB PHALKE AWARD CONFERRED TO VETERAN ACTOR VINOD KHANNA

Best Book on Cinema: Matmagi Manipur-The first Manipuri Feature Film
Author: Bobby Wahengbam. Publisher: Angomningthou Preservation & Documentation

Best Film Critic: Mr. Giridhar Jha

Best Writing on Cinema (Special Mention): Mr. Sunil Mishra

Non-Feature Films

SPECIAL MENTION:
(a) Rebirth- Director: Jayaraj
(b) Cake Story- Director: Rukshana Tabassum
(c) Afternoon- Director: Swapnil Vasant Kapure

BEST NARRATION/ VOICE OVER: The Lion of Laddak
Narrator: Francois Castellino

BEST MUSIC: Shored of Liberty
Music Director: Ramesh Narayanan

BEST EDITING: Mrityubhoj The Death Feast
Editor: Sanjiv Monga & Tenzin Kunchok

Best On location Sound Recordist: Samarth Mahajan (The Unreserved)

BEST AUDIOGRAPHY: Pavasacha Nibandha
Audiographer: Avinash Sonawane

(a) Appu Prabhakar (Eye Test)
(b) Arnold Fernandes (Dawn)

BEST DIRECTION: Nagraj Manjule (Pavasacha Nibandha)

BEST FILM ON FAMILY VALUES: Happy Birthday
Producer FTII
Director: MEDHPRANAV BABASAHEB POWAR

BEST SHORT FICTION FILM: Mayat
Producer: Dr Suyash Shinde
Director: Dr Suyash Shinde

SPECIAL JURY AWARD:
(a) A Very Old Man with Enormous Wings
Producer: Films Division
Director: Prateek Vats
(b) Monday
Producer: FTII
Director: Arun K

BEST ANIMATION FILM:
(a) The Fish Curry
Producer: MUNISH TEWARI
Director: ABHISHEK VERMA
Animator: ABHISHEK VERMA

(b) The Basket
Producer: Nilima Eriyat
Director: Suresh Eriyat
Animator: Studio EEKSAURUS

BEST INVESTIGATIVE FILM: 1984, When the sun didn’t rise
Producer: Teenaa Kaur
Director: Teenaa Kaur

BEST EXPLORATION/ADVENTURE FILM (TO INCLUDE SPORTS): Ladakh Chale Richawala
Producer: Films Division
Director: Indrani Chakrabarti

BEST EDUCATIONAL FILM: The Little Girl We Were and the Women We Are Producer: RAHI Foundation
Director: Vaishali Sood

BEST FILM ON SOCIAL ISSUES
(a) I am Bonnie
Producer: Films Division
Director: Satarupa Santra

(b) Veil Done
Director: JUHI BHATT
Producer: RAJIV MEHROTRA

BEST ENVIRONMENT FILM INCLUDING AGRICULTURE: The Pangti Story Producer: RAJIV MEHROTRA
Director: SESINO YHOSHU

BEST PROMOTIONAL FILM (to cover tourism, exports, crafts, industry etc)-Poetry on Fabric : Chendari Nama
Producer: Sanjay Gupta for Pro Art India
Director: Rajendra Janglay

BEST ARTS /CULTURAL FILM: Girija
Producer: Madhu Chandra, Sudha Datta
Director: Debapriya Adhikary, Samanwaya Sarkar

BEST BIOGRAPHICAL/ HISTORICAL RECONSTRUCTION:
(a) Naachi se Baanchi
Producer: Films Division
Director: Biju Toppo

(b) Sword of Liberty
Producer: R C Suresh
Director: Shiny Jacob Benjamin

SPECIAL JURY AWARD:
(a) A Very Old Man with Enormous Wings
Producer: Films Division
Director: Prateek Vats
(b) Monday
Producer: @FTIIOfficial
Director: Arun K

BEST ANTHROPOLOGICAL/ETHNOGRAPHIC FILM:
(a) Name, Place, Animal, Thing
Producer: Nithin R
Director: Nithin R

(b) Slave Genesis
Producer: Aneez K M
Director: Aneez K M

BEST DEBUT FILM OF A DIRECTOR: Water Baby
Producer: Varun Shah
Director: Pia Shah


Also Watch

Read full article

Live TV