Home » News » Sports » Khelo India Youth Games: Sanyukta Kale Lights Up Gymnastic Arena With 5 Golds, Cyclist Celestina Chelobroy Bags Third Gold in 2 Days
6-MIN READ

Khelo India Youth Games: Sanyukta Kale Lights Up Gymnastic Arena With 5 Golds, Cyclist Celestina Chelobroy Bags Third Gold in 2 Days

By: Sports Desk

News18

Last Updated: June 08, 2022, 11:29 IST

Panchkula

Khelo India Youth Games 2022

Khelo India Youth Games 2022

While Sanyukta Kale was on a roll, Celestina Chelobroy equalled her own record in the Khelo India Youth Games, pedalling away to her third gold at the IG Velodrome in New Delhi

Maharashtra’s Sanyukta Kale swept all the five gold medals on offer in Rhythmic Gymnastics to emerge as the brightest star in the Khelo India Youth Games 2021 on Tuesday.

Far away in Delhi, Andaman and Nicobar’s Celestina Chelobroy too jumped into the spotlight, clinching her third cycling gold on Day 2 of the event.

Sixteen-year-old Sanyukta’s clean sweep helped Maharashtra (24 gold, 22 silver, 17 bronze) sneak past Haryana (23G, 20S, 29B) at the time of writing. The hosts added only six gold on Day 5 of the Games as their Boys went down fighting in the kabaddi and volleyball finals much to the dismay of their fans.

Sanyukta, 16, towered over the field, clinching gold medals in all-round, hoop, ball, clubs and ribbon rhythmic events. “I am very happy with my performance but my main focus is now to make it to the Indian team for the Commonwealth Games and then aim to qualify for the Paris Olympics,” said the Thane-resident.

While Sanyukta was on a roll, Celestina equalled her own record in the Khelo India Youth Games, pedalling away to her third gold at the IG Velodrome in New Delhi.

The 19-year-old had collected her first two gold medals, the Team Sprint (with Tina Maya) and Individual Sprint 200m events, on Monday itself. She rounded up her tally clinching the keirin 1500m gold, to match her own 2020 Khelo Games tally.

Maharashtra won both the 4×100 relays, the Girls 100m, the Boy’s high jump (Aniket Mane, with a 2.07m leap) to add to their two in wrestling and one in badminton.

At the time of writing, 24 states had won at least one gold while 30 have found a spot on the medals tally with Manipur holding on to the third spot with 12 gold.

Sadanand Kumar of Jharkhand was crowned the fastest boy of the meet, winning the 100m in 10.63sec while Maharashtra’s Sudeshna Shivankar dominated the Girls 100m event, clocking 11.79 seconds.

She then came back to anchor the 4x100m relay team for a gold immediately after the boys achieved the same feat.

Action began in athletics with Madhya Pradesh’s Arjun Waskale bagging the first gold on the track by clinching the Boys 1500m race (3:51.57 seconds).

Manipur’s Huidrom Bhumeshwory Devi of Manipur showcased her sprinting ability in the last lap to win the Girls 1500m race (4:40.40 seconds).

Elsewhere, Haryana’s rising badminton star Unnati Hooda came back from the brink to win the Girl’s singles title while their Kabaddi Boys lost a nerve-wracking final.

Fourteen-year-old Unnati, the youngest Indian girl to make it to the Uber Cup team, looked down and out against former World Junior No. 1 Tasnim Mir after losing the opening game 9-21 and trailing 11-18 in the second.

But she didn’t give up and began frustrating Tasnim with her patient play. Tasnim tried to force the pace and earn quick points, allowing Unnati to come back into the contest.

She saved four match points, including a lucky net-chord that helped her win the second game. The decider was then a lop-sided affair, with Tasnim unable to recover her rhythm. Unnati won 9-21, 23-21, 21-12 in 47 enthralling minutes.

Maharashtra’s Darshan Pujari clinched the Badminton Boy’s Singles gold, beating S Rithvik Sanjeevi of Tamil Nadu 21-15, 22-20 to lift the spirits in their camp.

Earlier, in the Boy’s Kabaddi final, Himachal Pradesh fought back in the second half to beat hosts Haryana in extra-time.

The two teams went neck-and-neck in the first half. But the hosts looked like running away with the match when they opened up a 10-point lead, with just under five minutes left for full time.

But Himachal began closing the gap, first with a spectacular tackle and then with a super raid. They then packed off the entire Haryana team to level the scores at 34-34 at full time.

The Himachal players then kept their cool to catch all the five Haryana raiders while one of their own scored a bonus point to seal the victory.

RESULTS: ALL FINALS

G: Gold, S: Silver, B: Bronze

Athletics

Boys

4x100M: G: Maharashtra 42.85, S: Jharkhand 43.27, B: Haryana 43.46

100M: G: Sadanand Kumar (Jharkhand) 10.63 (NR* 10.65), S: Aditya Singh (Uttarakhand) 10.77, B: Anshu Kumar (Jharkhand) 10.79

400M: G: Suraj A. (Tamil Nadu) 48.85, S: Abinesh (Tamil Nadu) 48.99, B: Abhishek Gurjar (Uttar Pradesh) 49.08

1500M: G: Arjun Waskale (Madhya Pradesh) 3:51.57, S: Ritesh Ohre (Madhya Pradesh) 3:52.26, B: Rijoy (Kerala) 3:55.48

Hammer Throw: G: Nirbhay Choudhary (Delhi) 70.97m, S: Vinit (Haryana) 68.20m, B: Prateek (Haryana) 65.79m

High Jump: G: Aniket Mane (Maharashtra) 2.07m, S: Sandeep Kumar (Uttar Pradesh) 2.04m, S: Aryan Patil (Maharashtra) 2.04m

Shot Put: G: Sanyam (Haryana) 20.44m, S: Anurag Kaler (Uttar Pradesh) 20.02, B: Siddharth Choudhary (Rajasthan) 19.84m

Javelin Throw: G: Vivek Kumar (Madhya Pradesh) 70.73, S: Himanshu Mishra (Madhya Pradesh) 69.28, Kuldeep Kumar (Uttar Pradesh) 67.58

Pole Vault: G: Sakthi R (Tamil Nadu) 4.80m, S: Tanuj Kumar (Haryana) 4.40m, B: Sandeep Kumar (Madhya Pradesh) 4.30m

Girls

4x100M: G: Maharashtra 47.27, S: Karnataka 48.89, B: Tamil Nadu 49.92

100M: G: Sudeshna Shivankar (Maharashtra) 11.79, S: Avantika Narale (Maharashtra) 12.07, B: Mayavathi N. (Telangana) 12.23

400M: G: Kunja Rajitha (Andhra Pradesh) 56.07, S: Kanista Teena M (Tamil Nadu) 57.38, B: Mugada Sireesha (Andhra Pradesh) 58.00

1500M: G: H. Bhumeshwory Devi (Manipur) 4:40.40, S: Aakancha Kerketta (Tamil Nadu) 4:41.82, B: Lalita (Haryana) 4:51.60

Shot Put: G: Jasmine Kaur (Punjab) 16.12m (*NR 15.99), S: Vidhi (Uttar Pradesh) 15.63, B: Ramneet Kaur (Uttarakhand) 14.84m

Long Jump: G: Susmita (Rajasthan) 5.80, S: Meryl Mathew (Tamil Nadu) 5.71, B: Sabita Toppo (Odisha) 5.60

Badminton

Boys

Singles Final: Darshan Pujari (Maharashtra) bt S Rithviksanjeevi (Tamil Nadu) 21-15, 22-20

Bronze medal match: D S Saneeth (Karnataka) bt Manav Choudhary (Haryana) 18-21, 21-19, 21-12.

Girls:

Singles Final: Unnati Hooda (Haryana) bt Tasnim Mir (Gujarat) 9-21, 23-21, 21-12

Bronze medal match: Devika Sihag (Haryana) bt Sakshi Phogat (Rajasthan) 18-21, 21-18, 21-10

Cycling

Boys - Keirin

1500m: G: K. Rahul Singh (Manipur), S: Mangesh Takmoge (Maharashtra), B: Luv Kumar Yadav (Rajasthan)

Girls - Keirin

1500m: G: Celestina (Andaman & Nicobar), S: Pooja Danole (Maharashtra), B: Himanshi Singh (Haryana)

Kabaddi

Boys: G: Himachal Pradesh, S: Haryana, B: Uttar Pradesh, B: Maharashtra

Girls: G: Haryana, S:Maharashtra, B: Andhra Pradesh, B: Tamil Nadu

Gymnastics

Girls

Artistic Gymnastics: G: Anushka Jana (West Bengal), S: Eshita Rewale (Maharashtra), B: Riddhi Hattekar (Maharashtra)

Shooting

Girls 10M Air Pistol: G: Tiyana Phogat (Haryana), S: Palak (Haryana), B: Shikha Narwal (Haryana)

Volleyball

Boys: G: Tamil Nadu, S: Haryana, B: Rajasthan

Girls: G: Tamil Nadu, S: Haryana, B: Gujarat

Weightlifting

Boys

73kg: G: Kuldeep Sahu (Odisha) 269, S: Kiran Marathe (Maharashtra) 267, B: Probal Gogoi (Assam) 261

Girls

64kg: G: S. Pallavi (Andhra Pradesh) 189, S: Sonakshi (Haryana) 174, B: Kh. Anjali Devi (Manipur) 171

71kg: G: Y. Poornasri (Tamil Nadu) 176, S: Sanjana (Haryana), 173, B: Navdeep Kaur (Punjab) 172

Wrestling

Boys

GR 71kg: G: Ankit Gulia (Haryana), S: Aman (Haryana), B: Sanket (Maharashtra), B: Atul Lohan (Punjab)

GR 80kg: G: Ankit (Haryana), S: Aurangzeb Khan (Madhya Pradesh), B: Shubham Kumar (Bihar), B: Chirag Dalal (Haryana)

FS 51kg: G: Narsingh Patil (Maharashtra), S: Rohit Patil (Maharashtra), B: Aman (Haryana), B: Parashuram (Karnataka)

FS 65kg: G: Shubham (Maharashtra), S: Atul (Delhi), B: Neeraj (Delhi), B: Sourabh (Haryana)

Girls

49kg: G: Priyanshi Prajapat (Madhya Pradesh), S: Komal (Haryana), B: Ahilya Shinde (Maharashtra), B: Madhuri Patel (Madhya Pradesh)

69kg: G: Kiran Hooda (Haryana), S: Manasi (Delhi), B: Srishti (Haryana)

Read all the Latest News , Breaking News and IPL 2022 Live Updates here.

first published:June 08, 2022, 11:04 IST
last updated:June 08, 2022, 11:29 IST
Read More